אנחנו שנינו מאותו הטנק (ישראל היום 12/9/2013)

אמנון כפכפי ושמוליק זמל נפגשו בפעם הראשונה לפני 40 שנה, כשלחמו יחד באותו הטנק של גדוד 82 בחטיבה 7. לאחר שני ימי לחימה הם נפצעו, פונו לבתי חולים שונים ומאז לא נפגשו שוב. במסגרת פרויקט מיוחד של גלי צה"ל ששמו "40 אחרי המלחמה", לציון 40 שנה למלחמת יום הכיפורים, הצליח כפכפי לאתר את חברו.

"שמעתי תשדיר בגלי צה"ל במסגרת הפרויקט המיוחד, ומכיוון שהיה לי קשר עם בחור במלחמת יום הכיפורים והוא ניתק לפני 40 שנה לאחר שנפצענו ופונינו למקומות שונים, החלטתי להתקשר והשארתי הודעה של 40 שניות", מספר כפכפי על תחילת התהליך שבסופו מצא את חברו. "בעקבות הסיפור הזה ובעקבות התוכנית של שרון כידון ושי גולדן בערוץ 2, שבה התארחתי, אותו בחור פנה אלי אחרי 40 שנה, ממש כמו בסרטים".

למה היה חשוב לך לאתר אותו?

"עברנו יחד קטע קצר אבל מאוד אינטנסיבי. לא הכרנו לפני המלחמה ובסך הכל היינו יחד יומיים, אבל היינו בקרבות הבלימה הקשים ביותר. בסוף קרב הבלימה האחרון בעמק הבכא הטנק שלנו נפגע, חבר שלנו לטנק נהרג והרביעי בטנק נהרג זמן קצר לאחר מכן, בדרך לאזכרה של אחיו שנהרג במלחמה. זמל ואני נפצענו. נוצר מצב שידעתי ששניים מהצוות שלי נהרגו ואחד אני לא יודע מה מצבו, אם הוא חי או לא ואם כן מה עבר עליו מאז, ולכן היה לי חשוב למצוא אותו ולשחזר זיכרונות. ידעתי רק מה שמו ושהוא מאשקלון כי לא היה לנו זמן לשיחות חולין. לא היתה לי אפשרות לשתף מישהו בכל הזיכרונות מהלחימה, כך שלא היתה לי מסגרת שבה יכולתי לבדוק אם אני זוכר נכון או לא. במשך 40 שנה הייתי רק אני עם עצמי, ולכן כששמעתי על הפרויקט קפצתי על המציאה".

לא ניסית לאתר אותו בעבר?

"ניסיתי כמה פעמים בעבר דרך הפייסבוק ודרך 144, ובאמת בעזרת גלי צה"ל הצלחנו לדבר בטלפון ולקיים פגישה ראשונה, ולפני עשרה ימים נסענו לשחזר את הנתיב שלנו ברמת הגולן. היום שנינו הולכים לבקר את אחיו של הבחור שנהרג אצלנו בטנק, וזו בעצם תהיה פגישה ראשונה מאז 73'".

אחרי ששוחחתם, גילית דברים חדשים או שהזיכרונות שלכם היו תואמים?

"מובן שכל אחד זכר גם דברים שונים. שנינו זכרנו דברים שקדמו למפגש בינינו וכמובן גם מה קרה אחרי שנפרדנו. בסך הכל הזיכרונות שלנו היו די תואמים. יש לנו מעט מאוד חילוקי דעות ברמה של פרטים - למשל, מאיזו דרך נסענו לגבעה. אולי דברים חסרי משמעות, אבל עבורנו הם חשובים. בסופו של דבר, שנינו מאותו הטנק".

לסיום, זו תחושה של סגירת מעגל?

"אצלנו התקופה הזאת של ימים נוראים היא פרפראזה למשהו אחר. אצלנו הימים הנוראים הם לפני 40 שנה ובכל שנה, כשאנחנו מגיעים לימים האלה, זה לא קל, והשנה הימים האלה לא קלים במיוחד. המפגש הזה נותן לי תחושה שלא עברתי את זה לבד ושיש עוד אדם חי שיודע ומרגיש מה בדיוק עברתי. אני רוצה לקוות שהקוראים יודעים מה קרה בעמק הבכא. אני לא מקנא באף אחד שלחם, אבל על הקרב הזה אמר רפול בזמנו 'אתם הצלתם את עם ישראל', וזה אומר הכל".

לעמוד הראשי
תומכי האתר

תחזוקת האתר כוללת עלות שנתית של שמירת הדומיין (שם האתר) ועלות האיחסון. מאז שנת 2009 עלויות אלה משולמות על ידי בני המשפחה אשר לקחו על עצמם את שימור ונגישות המורשת. אנו מבקשים להודות לתומכים עד עכשיו:

יורם כפכפי, אמנון כפכפי, ירון כפכפי, אבישי נביעות

אם ברצונכם לתמוך באתר זה בעתיד או לשמוע פרטים נוספים - אנא צרו קשר עם ירון כפכפי