משפחת כפכפי

משפחת כפכפי
בני משפחת כפכפי על ענפיה הרבים, הם צאצאי שמואל שוקסטליסקי יליד העיירה אוטיין בליטא שנדד בשלהי המאה התשע-עשרה לקובנה ונשא שם לאשה את פרל (פנינה) קידנסקי.
לזוג נולדו שבעה ילדים במשך 21 שנה: יוסף, משה, חביבה, ברוך, יצחק, שלום וירוחם.
במאי 1915 גירשו השלטונות הרוסיים מהעיר קובנה, שהיתה קרובה לגבול שבין רוסיה לגרמניה, את כל היהודים, שהיוו כמחצית מאוכלוסייתה. המשפחה עברה אל משפחת קרובים, משפחה שנשאה אותו שם (היא המשפחה, שבניה התרכזו בקבוצת כינרת ברבות הימים בשמה העברי "שפרירי", שאף נעמי שמר המשוררת נמנית עם צאצאיה) ושהתגוררה אז בפושקרנה, עיירה ליד וילנה.
משאך נתאפשר ליהודים לחזור לעיר קובנה לאחר כיבושה של ליטא בידי הגרמנים, חזרה לשם גם משפחת שוקסטליסקי. הם התגוררו בבית על גדות הנהר בסמוך לביתו של הרב יצחק אלחנן.
שני הבנים הגדולים, יוסף ומשה עלו ארצה בשנת 1921 במסגרת התנועה הציונית חלוצית "אחוה". יתר המשפחה הצטרפה אליהם בשנת 1925.


שלום, ברוך, שמואל, ירוחם, פנינה, חביבה, יצחק (1919)


מקור השם
יוסף הציע לבני המשפחה לתרגם לעברית את שם המשפחה "שוקסטליסקי", הקשה לביטוי, ובחר בשם "כפכפי". ההסבר לכך פשוט: שם המשפחה המקורי היה שמו של ישוב קטן בשם דומה Šaukšteliškiai בתחום הגבול שבין איכרים ליטאים לפולנים, יישוב לחופו של אגם, שהיתה לו צורת כף. הליטאים קראו לו "שַאוּקְסְטֶה", כף בלשונם, והפולנים קראו לו "לִישְקָה", כף בלשונם. מכאן השם המצורף - כפכפי, אלא שעיקרו של דבר הוא שיוסף שעיין הרבה במפות גיאוגרפיות של ארץ ישראל, מצא שבהרי הגלעד יש הר אחד ששמו הוא ג'אבל כפכפא, והרי שראוי להיקרא על שמו. אביו שמואל שוקסטליסקי נטל לו ברצון את השם "כפכפי" עוד בהיותו בקובנה, ועל אחת כמה וכמה כשעלה לארץ עם יתר בני ביתו בשנת 1925, עם העליה הרביעית.
לאחר כל זאת, יוסף, הוגה השם "כפכפי", בחר לעצמו את השם "אחאי" על שם הקבוצה אליה השתייך - קבוצת "אחוה". עוד בהיותם בליטא היתה זו כוונתם של חברים רבים בקבוצה, שביקשו להחליף את שמם הלועזי בשם עברי, להיקרא בשם זה, כאילו היו כולם אחים. תחילה בחרו בשם "אַחְוָאִי", אלא שדוד ילין, המורה הדגול בסמינר המורים, הסביר ליוסף, שהאות ו"ו מיותרת, ובעברית נכונה יש לומר "אחאי". יוסף דבק בשם זה כל ימיו והעניק אותו לצאצאיו.


יוסף וגניה אחאי, ברוך שוקסטליסקי, אליהו וחביבה מוזיקנט, שושנה ומשה כפכפי

מעבר לשמות המשפחה הרבים אשר נקשרו במשפחת כפכפי בקשרי נישואין (והראשונה בהן הינה משפחת מוזיקנט), החליפו כמה מצאצאי המשפחה את שם משפחתם. (ראשון היה רמי שהחליף את כפכפי ל"סער" ואחריו אבישי שהחליף ל"נביעות". שניהם בניו של שלום כפכפי)
בישראל המודרנית שובשה המילה "קבקב" - סוג של סנדל פתוח -  ונכנעה להיגוי השגוי "כפכף". ברבות הימים השתרשה טעות זו, וכעת גם העיתונות הכתובה משתמשת בכתיב זה. משום כך מעורר שם המשפחה המיוחד עניין, ולפעמים בעייתיות מסויימת. ידוע במיוחד הוא המקרה של ים נביעות, בנו של אבישי אשר נולד עם השם כפכפי אך כבר לאחר הלידה בבית החולים שובש שמו ל"כפכפי-ים".
יהיה אשר יהיה - ייחודו של השם כפכפי הופך אותו ואת נושאי השם לבלתי נשכחים.משה, יצחק, שלום
יוסף, פנינה, ירוחם


מורשת המשפחה
מאז ימיו של שמואל כפכפי שהיה מחנך ומורה דגול בקובנה ובארץ ישראל, תרמה המשפחה למדינה מורים, מדענים, חוקרים, פרופסורים, סופרים, משוררים, עיתונאים, מוסיקאים ואמנים.