סבתוש - סרט סטודנטים בהשתתפות עליזה כפכפי

סרט גמר שנה א', תואר שני, אוניברסיטת תל אביב.
שחקנים: עליזה כפכפי, עופר רגירר * צילום: רועי מנדלוביץ * עריכה: ארז אלטויל * תסריט, הפקה ובימוי: יעל גורדון

ראיון של עמר כפכפי FM106 רדיו קול השרון

ראיון ברדיו קול השרון (106FM) של עמר כפכפי אשר הלחין שירים שכתב סבו ירוחם כפכפי ז"ל, במהלך הראיון מושמעים שניים מן השירים בביצועו.


שלושה ספרים של יוסף אחאי וכלב קסטל

מתוך האתר יומן מסע לחקר 100 שנות תרבות לילדים בקיבוצים

את
הספר הזה, כך הבנתי, אייר כלב קסטל והוא מדבר על ילדי נצר סרני. יצאתי לחפש רחוק רחוק ומצאתי את הספר קרוב מאוד - ממש השבוע... ולא ספר אחד כי אם שלושה! וגם לא מדובר בילדי נצר-סרני. לפחות לא בזמן שהספרים נוצרו. מדובר בילדי גבעת ברנר בשנות ה40. רובם ילדים שעברו אח"כ ביחד עם יוצרי הספרונים לנצר-סרני.

האמת היא שציפיתי לספרון קטן והופתעתי מאוד ממה שראיתי כשהגעתי לצלם את הספר. אני חושבת שבשלושת הספרים האלה המושג "חד-פעמי" מתחדד ונעשה ברור יותר. ההשקעה הבלתי-רגילה ניכרת בכל נסיון לספר סיפור באמצעות אותם החרוזים. הספר מקבל צורה חדשה וחלוקה חדשה של בתים ושורות בכל ספרון. פעם בצבעי מים ופעם בעפרון.

לא אכביר במילים כי המציאה הפעם שימחה אותי מאוד מאוד ואני בטוחה שתשמח גם את מי שעוקב אחרי החיפושים... אני מתנצלת על טיב הצילומים ועל התאורה ומבטיחה לסרוק את הספרים אם וכאשר ייצא פעם ספר שמתאר את כל מה שמצאתי עד היום.

IMG_0125.JPG

עגלה תוביל חציר מאת יוסף אחאי

מתוך האתר “יומן מסע לחקר 100 שנות תרבות לילדים בקיבוצים”:

img_5997-2

היום רציתי לספר על הספר החד פעמי של אריה חצור ויוסףאחאי שבשמו המקורי היה ידוע כ"שמונה עשרה תמונות לילדינו" ולימיםנודע כ"עגלה תוביל חציר" של גבעת ברנר. הספר נוצר בסוף 1936 כספר מתנה ליום הולדתו של דן, בנו של אריהחצור, (בדומה לספרי מתנה אחרים שכתבתי עליהם כאן) ואחר כך חולקכספר צביעה לילדי גבעת ברנר. הגירסא המוערת שלמטה הופיעה ב1978לחג היובל של גבעת ברנר. את הגירסא המוערת מלוות גם תמונותממשחק קלפים שאייר אריה חצור.


הנה כל הספרון ואחריו המשך:

img_6014


מכתב שכתב ירוחם לאסתר 1945

מכתב שכתב ירוחם לאסתר
בשביעי ליולי 1945
המשך...

מכתב שכתב שלום לירוחם 1943

במסגרת החיפוש אחרי מכתבים ותמונות בעזבונו של אבי (ירוחם כפכפי), נמצא מכתב זה שכתב שלום בינואר 1943 (עת היה עדיין אזרח) לאחיו ירוחם שהיה כבר בצבא הבריטי מזה כשנה. מכיוון שהמכתב קשה לקריאה, אני מצרף "תמלול" שלו.
המינוח “המצב שהשתפר” המוזכר במכתב, הוא כמובן הניצחון בקרב “אל- עלמיין”. אני מניח שגם אתם כמוני תיהנו מקריאת המכתב.

אמנון כפכפי

המשך...

הספדים לשלום כפכפי ז"ל

אבא היקר,
נולדת בליטא אך ימי ילדותך בגלות כמעט לא היו זכורים לך. עלית לארץ כשהיית בן 9, גדלת בארץ, למדת בבית החינוך בתל אביב, עברת הכשרה בדגניה ובכנרת, וקבוצתך יסדה את קיבוץ גינוסר. הכשרת את הקרקע לבניית שדה התעופה בן גוריון. הצטרפת להגנה ואז לתע"ש (לימים התעשייה הצבאית) התגייסת לבריגדה היהודית ועם קום המדינה שוב לתע"ש עד שיצאת לפנסיה בשנת 1981.
אבל מעל לכל יזכרו אותך כי פשוט היית מקסים. לכולם. עם חיוך זורח איחלת בוקר טוב, למשפחה, לשכנים, לחברות שלי מהכיתה, ובאופן כללי, לכל מי שעבר לידך. ראית זכות בכך שיכולת לתרום לכל אחד מכישוריך, חכמתך וזמנך.

המשך...

הספדים לירוחם כפכפי ז"ל

אבא!
אתה עוזב אותנו כעת, אבל סיפור חייך יישאר איתנו תמיד. לאורו גדלנו והתחנכנו, לאורו התחנכו ויתחנכו גם הדורות הבאים.

המשך...