ברוכים הבאים לאתר שבט כפכפי

Markdown

Writing in Markdown format is a simple and fast way to add styled text to your web pages.

  • Ordered and Unordered Lists.
  • Simple Links: Stacks can use Markdown Syntax too.
  • Simple formatting: Bold and Italic.
  • Code snippets: 10 PRINT "HELLO WORLD"
משפחות כפכפי - אחאי - מוזיקנט

Markdown

Writing in Markdown format is a simple and fast way to add styled text to your web pages.

  • Ordered and Unordered Lists.
  • Simple Links: Stacks can use Markdown Syntax too.
  • Simple formatting: Bold and Italic.
  • Code snippets: 10 PRINT "HELLO WORLD"
Stacks Image 319

משפחת שוקסטליסקי עלתה לארץ ישראל במסגרת ההתישבות הציונית בתחילת המאה העשרים. עם התבססותה בארץ התרחבה המשפחה והפכה למשפחת כפכפי-אחאי-מוזיקנט. באתר זה מסופרים סיפורי משפחות האחים, בני שמואל ופנינה (שוקסטליסקי) כפכפי.

Fit My Video Tag

מפגש הדורות שהתקיים בשנת 2009 אצל יורם כפכפי, הותיר רושם עצום על כל משתתפיו, אורחים ומארגנים כאחד. מזקני השבט ועד לצעירים ביותר זכינו לתגובות מרגשות מאוד. מבצע אירגון האירוע, איסוף זכרונות העבר המשפחתיים, ואיסוף הפרטים העדכניים של בני המשפחה יצרו עבור כולנו תחושת שייכות, גאווה ואחווה.
לא סתם נאמר שדם סמיך ממים, מי שהיה באירוע וודאי זוכר שהשיחה עם בן משפחה, גם אם לא נשמר הקשר במשך שנים רבות, מתחילה ממקום שונה, ונוגעת בלב במקומות השמורים לקרובים ביותר.
בני הדור הצעיר, שלרובם היתה זו חוויה ראשונה ויוצאת דופן - יזכו להתבגר ביודעם מה גודלה ומורשתה של משפחתנו. מה רבה התועלת בשמירת הקשר המשפחתי כאשר אנו חולקים יחד את שמחות החיים, ומה חשובה תמיכת המשפחה בעיתות צרה ומשבר.
בימי קדם נמדד ייחוסו של אדם על פי שושלתו - סיפורה של משפחה הוא החומר ממנו עשויים כל סיפורי האנושות, מן התנ"ך ושאר המיתולוגיות העולמיות ועד לסרטי הקולנוע ולסדרות הטלויזיה. משחר ימי ההיסטוריה משפחות נהגו להנציח את עצמן על-ידי העברת המורשת המשפחתית מדור לדור. אנו גאים שניתנה לנו ההזדמנות לעשות כן ומקווים שהדבר יהפוך למסורת אשר תחזק גם את הדורות הבאים. באתר זה אנו מבקשים להעביר את מורשת הדורות ואת תרומתה של משפחתינו למדינה בה גדלנו.

פנינה (פרל) (לבית קידנסקי) ושמואל כפכפי

שמואל כפכפי
1874-1939


001Jeruham childhood


נולד בשנת 1874 לאביו מרדכי יהודה שוקסטליסקי וחנה לבית מאליאת. היו לו ארבע אחיות - ברכה, רוחה, חסיה וטובה.
במהלך חייו עלה לארץ והחליף את שם משפחתו לכפכפי.
היה מורה בבית החינוך בתל אביב.

נפטר בג' בטבת ת"ש 15/12/1939
נקבר בבית העלמין נחלת יצחק
גוש: 2 אזור: 11 שורה: 7 מקום: 12

פנינה (פרל) כפכפי (לבית קידנסקי)
1875-1959

Pnina

בעיזבונו של ירוחם נמצאו מספר מכתבים שנשלחו אליו מאימו,  שהיא הסבתא שלי ושלך. פנינה כתבה את המכתבים באידיש ואנו מצרפים כאן את התרגום לעברית. לצערינו המכתבים לא מתוארכים, אבל המכתב הראשון נכתב לירוחם בזמן ששרת בצבא הבריטי, בטרם שלום אחיו התגייס. המכתב השני מתייחס לראש השנה העברי ולעובדה שגם ירוחם וגם שלום מגוייסים, "היינו בבריגדה היהודית." כלומר מדובר כנראה על סוף אוגוסט 1945.

איננו יודעים מתי נכתב המכתב השלישי, אך אנו יודעים כי סבתא פנינה אכן זכתה לראות שוב את בניה, שהרי היא האריכה חיים עד 1959.

לאלה מאיתנו שלא זכו להכיר את סבתא פנינה, מכתבים אלה נותנים לראשונה קשר ישיר של הזדהות, מעיין דרישת שלום, מעבר למחסום הזמן והשפה.


  ירוחם בני הנאמן והיקר שלי,
קיבלתי את מכתבך המתוק והיקר ולשמחתי אין גבולות. את המילים הטובות המתוקות קראתי באהבה שאין לה שובע. מכתבך ילדי כל כך יקר לי ואני מתפללת לאל שיעזור לנו כבר שפניי יראו את בני שאני כל כך אוהבת, הבה נקווה שזה יהיה בקרוב ונתראה במהרה. אני יכולה לכתוב לך ילדי שביקרתי את אסתרכ'ל הטובה שלך לפני שבוע, היא יקרה מאד ובת טובה, אני יכולה להגיד לך שגם אני אוהבת אותה ללא גבול עם כל לבי. היא בשבילי כמו בת, שתהיה בריאה, ואני יכולה לכתוב לך אהובי שאסתר האהובה נראת מצוין והיא מאד יפה! על עצמי ילדי אני יכולה לכתוב לך שאני מזדקנת ומרב ימים לא נהיים צעירים, רק זקנים וחלשים יותר. הידיים לא רוצות לעבוד יותר, העיניים טרוטות וקשה לראות מה שאני כותבת. אני מקווה ילדי היקר שתסלח לי על הכתיבה הזו הייתי רוצה לכתוב לך יותר אבל קשה לי מאד, האצבעות מתעוותות ואני מוכרחה לסיים את כתיבת המכתב. דרישת שלום לבבית מהאחים שלך וגיסותיך – הייה בריא וחזק ילדי וחזור במהרה אל האמא,
בוא במהרה מאמא המחכה לך, מיינקינד


  אלול התש"ה - אוגוסט 1945
  הרבה שמחה ואושר לך אהובי הטוב והיקר, בני ירוחם,
סוף סוף אחרי זמן רב של ציפייה, יותר מחודש ימים, בעזרת השם לקראת השנה החדשה נתמזל מזלי, הגיע ביום ראשון מכתבך לידי ובו תמונתך היפה, ואני שמחה עד עומק נפשי, מתבוננת בצילום שלך ואני מאושרת ללא גבול ואני יכולה להגיד לך, ילדי שבחודש ימים של ציפייה עיניי דומעות מרב שמחה לקבל את תמונתך, המתנה הכי יפה שקיבלתי היום אני מתארת לעצמי, בני יקירי ירוחם כשאתה ואחיך שלום תשובו שניכם בבריאות טובה, תהא זו המתנה הכי הכי יפה, נו, ואני מבקשת מאד ממך ילדי השתדל להיות חזק, אכול טוב שתהיה בריא והיה שמח, והאלוהים הטוב ישלח לנו לשנה החדשה לכל עם ישראל, בתקוה ולכולם יקבלו מכל הטוב.
אני מבקשת ממך בני היקר עוד פעם, תחזיק מעמד שלא תאבד אמונה שיהיה טוב ותסיר דאגה מליבך.
אני מאד מבקשת ממך, בני היקר לכתוב לעיתים קרובות, אנא אל תדאג לי, יש לי הכל, לא חסר לי מאומה, רק אתה ואחיך שלום, היו בריאים וחזקים, אני המסורה והנאמנה האמא שלך,
פנינה כפכפי  


    ירוחם בני הטוב והאהוב,
אני לא יכולה להבין מדוע עבר כל כך הרבה זמן ולא קיבלתי ממך תשובה למכתבי. יום אחרי יום חולף ואין מילה ממך. אני מחכה למכתבך היקר, מכתב שהוא כל כך יקר לי, מכתבך קדוש לי כל כך, מכתבך בשבילי הנחמה היחידה בחיי, אני יושבת בודדה ואין גבול לאושר שלי כשמגיע מכתבך היקר והנה חלף כבר כל כך הרבה זמן ותשובתך למכתבי טרם הגיעה. למרות זאת החלטתי לכתוב לך ומבקשת ממך להיות ילד טוב יקירי ולכתוב לי במהרה עד כמה שאפשר כי אבדה לי הסבלנות. עוד הייתי רוצה שהאל הטוב יעזור לנו ואזכה לראותך במו עיניי כל עוד אני בחיים בני היקר לי מכל בעולם, בני זכור את האמא שלך שלא יכולה לחיות בלעדיך, ובכן אני מבקשת שוב ושוב בני היקר פעם ועוד הפעם כתוב תשובה למכתב הזה...
הייה בריא ילדי והייה חזק שאזכה לראותך במהרה. האמא שלך מעומק בלב,
פנינה כפכפי.


 

image0image0-1image0-2image0-3image0-4image1

כפכפי פנינה (פרל) ז"ל בת ירוחם
נולדה ב - 01/04/1874
נפטרה בי"ז בתמוז תשי"ט 23/07/1959 בת 85 בפטירתה
נקברה בבית העלמין קרית שאול
גוש: 10 אזור: 2 שורה: 9 מקום: 15
בשנים האחרונות הוספו עוד ארבע שורות קברים מצד מערב. אך השילוט במקום לוקה בחסר - הנה - לאחר ביקור במקום הנה ההנחיות המדוייקות להגיע:

יוצאים מהדרך הראשית מצפון לבית הלוויות
הולכים ישר ופונים ימינה אחרי הקבר של
אייבי נאמן
הולכים שני בלוקים (כמאה מטר) עד שפונים שמאלה לכיוון קברה המפואר של
שרה הופמן
הולכים בין הקברים עד שרואים קבר של
בנימין גדי מצד ימין. שם פונים ימינה עד הברוש הגדול הנראה בתמונות הרצ״ב.

img_0362

img_0365

לעמוד הראשי
תומכי האתר

תחזוקת האתר כוללת עלות שנתית של שמירת הדומיין (שם האתר) ועלות האיחסון. מאז שנת 2009 עלויות אלה משולמות על ידי בני המשפחה אשר לקחו על עצמם את שימור ונגישות המורשת. אנו מבקשים להודות לתומכים עד עכשיו:

יורם כפכפי, אמנון כפכפי, ירון כפכפי, אבישי נביעות

אם ברצונכם לתמוך באתר זה בעתיד או לשמוע פרטים נוספים - אנא צרו קשר עם ירון כפכפי